Montaż wideo – jak zacząć?

montaz wideo

Montaż wideo – jak zacząć?

Nagrywasz wideo i chcesz je dopracować, ale nie wiesz, jak i od czego zacząć? W kilku krokach opowiem Ci, jak oswoić temat montażu wideo.

 

Cel

 

Zastanów się, jakie wideo chcesz zrobić i gdzie zamierzasz je opublikować. Czy ma to być tylko podmontowane nagranie live’a z Facebooka, kilkunastominutowy film na YouTube czy lekcja do kursu online?

Od tego, co planujesz uzależnione są Twoje działania w kolejnych etapach.

 

Pomyśl wcześniej

 

O obróbce wideo warto pomyśleć jeszcze zanim zaczniesz je nagrywać. Dlaczego?

Bo mając wizję tego, co ma być efektem końcowym, łatwiej wszystko dokładnie zaplanować i uniknąć błędów, których poprawienie może być później trudne lub wręcz niemożliwe.

 

[columns] [span2]

Przykład:

[/span2][span8]

Chcesz nagrać wideo do kursu online – mówisz do kamery, a obok Ciebie pojawiają się napisy i grafika podbijające przekaz. Jeśli nie zaplanujesz odpowiedniego kadru – możesz nie mieć dość miejsca na realizację swojej wizji podczas montażu.

[/span8][/columns]

 

Świetnym sposobem jest stworzenie prostego scenopisu, czyli naszkicowanie poszczególnych kadrów z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych elementów (napisy, grafika, zdjęcia, konkretne efekty czy przejścia).

Jeśli planujesz podłożenie podkładu muzycznego – też warto wybrać go jeszcze przed nagrywaniem zdjęć, bo w zależności od klimatu, możesz potrzebować np. większej ilości dłuższych ujęć, albo takich nagranych w określony sposób (np. w 50 fps, czyli klatkach na sekundę).

 

Wybór programu

 

Myślenie o obróbce wideo jeszcze przed nagraniem pomoże Ci też określić potrzeby, jakie masz, jeśli chodzi o program do montażu wideo.

 

[columns] [span2]

Przykład:

[/span2][span8]

Robisz live’a i potem tylko chcesz przyciąć początek i koniec, by opublikować jego nagranie – w zupełności wystarczy Ci prosta aplikacja w telefonie. Ale jeśli chcesz zmontować coś bardziej wymagającego – podkładać muzykę, nakładać efekty, przejścia, napisy – będzie Ci potrzebny program, który pozwoli Ci to zrobić.

[/span8][/columns]

 

Dlatego zastanów się:

Jakie funkcje programów czy aplikacji do obróbki wideo będą Ci potrzebne?

Najprostsze pozwolą Ci np. przyciąć początek i koniec, dodać podkład muzyczny, dodać napisy oparte na szablonie itd. Bardziej zaawansowane umożliwiają np. pracę na wielu ścieżkach wideo i audio (to oznacza m.in. możliwość dodawania bardziej zaawansowanych napisów, grafik, efektów dźwiękowych), mają dużą bazę efektów, przejść między klipami, umożliwiają transformowanie klipów, animowanie napisów itd.

Czy szukasz rozwiązania bezpłatnego czy płatnego?

Często rozwiązania bezpłatne mają ograniczenia, np. logo producenta na końcu filmu czy ograniczenie długości materiału – zwróć na to uwagę.

Ile masz czasu na obróbkę wideo?

Poznanie bardziej zaawansowanych programów wymaga czasu, ale na pewno zaprocentuje, kiedy postanowisz montować coś bardziej skomplikowanego 🙂

 

Kiedy już określisz swoje kryteria, sprawdź, czy na Twoim komputerze / telefonie można zainstalować wybrany program/aplikację.

Zwróć uwagę na wymagania sprzętowe, choć najlepiej po prostu przetestować to w praktyce – instalujesz (w przypadku płatnych programów zwykle możesz testować wersję próbną), odpalasz i sprawdzasz, jak działa.

Tutaj możesz przeczytać o mniej lub bardziej skomplikowanych, darmowych i płatnych PROGRAMACH i APLIKACJACH.

Jeśli masz problem z wyborem – napisz do mnie lub zapytaj w mojej GRUPIE NA FACEBOOKU, z przyjemnością Ci pomogę.

Możesz też zapisać się na listę zainteresowanych kursem “Zmontuj swoje wideo” – uczę na nim podstaw montażu w świetnym darmowym programie.

 

Możliwości sprzętu

 

Sama instalacja programu to nie wszystko. Musisz też sprawdzić, czy Twój komputer jest wystarczająco wydajny do montażu wideo, który planujesz.

 

[columns] [span2]

Przykład:

[/span2][span8]

Do montowania długiego materiału wideo w rozdzielczości Full HD, z dużą ilością efektów i dodatkowych elementów, potrzebny jest bardziej wydajny sprzęt (procesor, pamięć, karta graficzna, dyski) niż przeciętny laptop. Ale z montażem krótkiego wideo do internetu powinna poradzić sobie większość komputerów czy telefonów.

[/span8][/columns]

 

 

Poćwicz

 

Zanim zaczniesz montować swój materiał, poświęć trochę czasu na zabawę wybraną aplikacją/programem.

Możesz pobrać z internetu kilka darmowych klipów wideo i na nich potrenować – linki do stron z takimi bazami znajdziesz w moim poradniku “Jak zmontować wideo? – lista przydatnych narzędzi i miejsc w sieci”, który możesz pobrać TUTAJ.

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • na początku obróbka może Ci zająć więcej czasu, dlatego nie planuj montażu na ostatnią chwilę przed publikacją,
  • do montowania siadaj ze swoim scenopisem (lub zrobioną na jego podstawie checklistą) – dzięki temu nie zapomnisz o żadnym elemencie, efekcie, czy działaniu, które były zaplanowane,
  • od samego początku dbaj o porządek – dobrze przemyśl swój system przechowywania plików i gotowych materiałów (foldery, dyski).

 

A jeśli będziesz mieć jakikolwiek problem z obróbką wideo – zapraszam do mojej grupy na Facebooku “Dobre wideo – zrób je samodzielnie” 🙂

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o